Начало Контекст Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи
6673
България

Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи

Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи, каза д-р Бахтияр Керим, който практикува в Омуртаг, Антоново и Германия.Репортер разговаря с лекаря по повод инициативата „Избирам България“, в рамките на която публикува истории на завърнали се в страната ни квалифицирани българи.

Автор: БТА / Редактор: | 10 Декември 2025, 15:43 ч.
Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи
Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи
Снимка © БТА

Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи, каза д-р Бахтияр Керим, който практикува в Омуртаг, Антоново и Германия. Репортер разговаря с лекаря по повод инициативата „Избирам България“, в рамките на която публикува истории на завърнали се в страната ни квалифицирани българи. 

По обвинение на Районната прокуратура в Плевен е осъден К.К., на 66 години, з

Мобилен събирателен пункт за безплатно приемане на опасни отпадъци от домакин

Национална среща на местната и централната изпълнителна власт ще се състои дн

Туристите да преминават с повишено внимание по екомаршрута до водопад „

Изпълняващият длъжността главен секретар на МВР главен комисар Любомир Николо

Д-р Бахтияр Керим и брат му – д-р Ибрахим Керим, работят като общопрактикуващи лекари в Офенбах в близост до Франкфурт. Разкриват частна практика, с идеята да помагат на българските си сънародници в страната. Сформират добре квалифициран екип, в който са общо четирима лекари и пет медицински сестри. Предлагат пакет от здравни услуги, сред които малки хирургични намеси, кардиологични и грастроентерологични изследвания, пулмология, спирометрия. Всичко това прилагат и тук – в Омуртаг, а от тази година и сред жителите на община Антоново.  

За себе си д-р Бахтияр Керим разказва, че до пети клас се обучава в Търговище, след това в София – в математическата гимназия и в Първа немска гимназия, където се и дипломира. Това, че получих и немска диплома от гимназията ми даде възможността да продължа с висшето си образование в Германия, каза той. 

По това време братът Ибрахим е вече студент по медицина в България. От неговите учебници и разкази специалността привлича и Бахтияр. „Реших се да кандидатствам и аз в тази област, като обаче продължа с висшето си образование в Германия. Там студентите получават безплатно образование на високо равнище“, спомня си той. И посочва, че е бил приет в един от трите най-добри университета по медицина в Германия – този в Ерланге. 

Там бързо се увлича от вътрешните болести и кардиологията. Разказва, че още в периода на обучението си студентите в Германия имат възможност да правят научни изследвания, затова и в четвърти курс „замразява“ образованието си за една година, като прави кардиологични научни изследвания със стволови клетки, в болница Шарите в Берлин. Данните, събрани в специализирания център за регенеративна медицина, той ползва при подготовката на своята дисертация. 

През 2018 г. Бахтияр Керим завършва медицина и година по-късно започва със специализациите. Отново по стъпките на брат си най-напред се насочва към специализация по ортопедия и травматология. 

САЩ са поискали военните им самолети на летище "Васил Левски" - София да оста

Кметът на община Стралджа Атанас Киров предлага посмъртно удостояване на Мано

Парламентът прие на първо и второ четене в едно заседание Законопроект за рат

„Още от деца баща ни ни е насърчавал да бъдем заедно, да си помагаме, да работим заедно. И като братя много държим един на друг“, споделя младият лекар. Затова от любовта към кардиологията се насочва към ортопедията, което след около шест месеца се променя и той се връща отново към вътрешните болести, които специализира в Глаухау, в област Саксония. 

На този етап с брат му решават да работят като общопрактикуващи лекари. Установяват се в Офенбах и разкриват частна практика. Работят добре, сформират екип, имената им стават все по-разпознаеми сред сънародниците ни там. Но настъпва момент, в който д-р Бахтияр Керим започва да разсъждава за бъдещето 

„Доста от хората, които се връщат, го правят, защото няма работа там или не са могли да се установят и реализират. При нас не беше така – ние бяхме реализирани добре, бяхме успешни и вече разпознаваеми сред хората, и финансово бяхме обезпечени. Въпреки всичко, обаче, ние никога не се почувствахме като у дома си. Усещахме как не всичко е пари и успех, започнахме все по-силно да милеем за хубавите хора в България, за красивите планини, за морето, за социалните контакти – за човек в чужбина, колкото и пари да изкарва, той няма всичко това“, казва лекарят. 

По думите на д-р Керим в България има много неуредици. Човек трябва да се абстрахира от инфраструктурата - там е много по-уредено, тук е и по-трудно да се работи, казва той, но затова пък природата ни е страхотна, и хората са добри и хубави. Така описва основният мотив, който е предизвикал прибирането им в Родината. 

Решението е обсъдено и взето заедно между двете семейства, посочва той и допълва, че е премислено добре. „Просто седнахме една вечер двете семейства и си казахме, че колкото и да сме успешни в Германия, в България се чувстваме щастливи. Всяка отпуска аз съм се прибирал в България“, споделя той. 

По негови думи вече почти две години са в България и за себе си е уверен, че никога повече няма да се върне обратно в Германия. „Въпреки срещаните и тук трудности, ние сме щастливи“, категоричен е той. 

Братята Керим продължават да поддържат клиниката в Германия. „Екипът работи там и ние работим“, казва Бахтияр Керим. И допълва: „Ние също периодично летим за Германия, защото има пациенти, които искат нашата грижа, затова не сме ги изоставили и продължаваме да практикуваме и там. Всичко това е възможно благодарение на добрия екип и в двете страни и на семейната кооперативност между мен и брат ми“. 

Сравнявайки двете държави, виждаме трудностите и тук, но и там. Мога да кажа че тук по-трудно се работи, отколкото в Германия, по-трудно се изкарват пари, но тук човек е по-щастлив. От друга страна тук има какво да се промени и това е възможно да се случи, каза той. Според Бахтияр Керим братята медици са щастливи, че могат да допринесат за развитието на здравеопазването в своя район, както и в района на Пловдив, където също са разкрили медицинска практика. „Ако младите хора допринасят за страната си с това, което са научили в чужбина, ситуацията в страната може да се подобри“, уверен е той.

Д-р Керим сподели впечатленията си, че в област Търговище срещат подкрепата на администрациите, което ги радва и улеснява работата им. Според него в България по-трудно се работи, навярно заради липсата на професионализъм и подготовка на голяма част от работещите в институциите и в бизнеса. 

Проблемите в страната са породени от факта, че много хора работят неща, за които не са достатъчно професионално обучение, коментира той. По думите му това е ключова разлика между двете страни. „Защото там всеки още от дете се стреми да бъде професионалист, затова и има два вида образование. Докато тук всеки завършва гимназия, а след това и висше образование, там още в гимназията се наблюдава - ако ученикът няма капацитет за висше образование, той може да учи професионално и да излезе със специалност за механик, например. И той работи това. Там ставаш строител, ако си учил за такъв и правиш качествено строителство. Работиш в държавна администрация, ако си учил професионално образование в тази област и я познаваш много добре. Та, в България, според мен трябва да се наблегне на образование и подготовка на кадрите във всички нива на държавата“, разсъждава той. 

„Пациентите ни са щастливи, че получават качествено здравеопазване. Все по-ефективни ставаме в помагането за здравето на хората. Основната ни цел е лекуваме пациента. Стараем се да работим така, че при нас пациентът да влиза спокоен и да излиза от кабинета с усмивка“, каза в заключение д-р Бахтияр Керим. 

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) обяви мярката "Избирам България", насочена към завръщащите се от чужбина българи, както и към желаещите да се преместят в населено място с до 50 хил. жители. "Избирам България" е финансирана от Програма "Развитие на човешките ресурси" (ПРЧР) към МТСП и се реализира в два компонента.

По първия, който цели да привлече български граждани, които желаят да се завърнат в родината, могат да кандидатстват хора, които или са живели в чужбина през 12 от последните 18 месеца, или са новозавършили образованието си зад граница, обясни в края на юли заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Целта на втория компонент на мярката "Избирам България" е да насърчи хора, които в момента живеят в България, да започнат работа в друго населено място с под 50 000 жители.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Двама младежи са с опасност за живота, след скандал в местност край Варна
Двама млади мъже са настанени в болница, с опасност за живота, след като са се скарали в района на местността Кабакум край Варна, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР във Ва ...
Не може да се съгласяваме със санкции, нанасящи повече вреди на европейската икономика, отколкото на Русия
България изхожда от две неща – първото е, че не може да се съгласяваме със санкции, които нанасят повече вреди на европейската икономика, отколкото на Русия, а второто е защи ...
Паметник на олимпийския шампион по вдигане на тежести Милен Добрев бе открит в родното му село Житница
Паметник на олимпийския шампион по вдигане на тежести Милен Добрев бе открит в родното му село Житница. Идеята за поставянето на паметника идва веднага след кончината на спорт ...
Общо 250 участници от страната се включиха в състезанието по планинско колоездене, бягане и дуатлон „Шуменско плато 2026"
Общо 250 участници от цялата страна се включиха в състезанието по планинско колоездене, бягане и дуатлон „Шуменско плато 2026", което се състоя днес на платото край областния ...
Форумът е израз на уважението към диалога и демократичните принципи на религиозните общности, казва президентът в приветствието към Националната мюсюлманската конференция
Днешният форум е израз на уважението към традицията на диалог и към демократичните принципи, върху които се гради дейността на религиозните общности в България, се казва в приветст ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Комисията за защита от дискриминация ще провери маршрутите на хора със зрителни увреждания в столичното метро
Комисията за защита от дискриминация (КЗД) ще провери пешеходните пространства и маршрутите, по които хората със зрителни увреждания се придвижват към спирките и влаковете на столи ...
Германия е готова да задължи войници да се включат в постоянната бригада в Литва, ако се наложи
Германските въоръжени сили са готови да задължат военнослужещи да се включат в новата бронирана бригада в Литва, ако се наложи, заяви министърът на отбраната Борис Писториус, цитир ...
Кандидатът на ГЕРБ Димитър Илиев спечели балотажа за кмет на сливенското село Чинтулово
Кандидатът на ПП ГЕРБ Димитър Илиев спечели балотажа за кмет на сливенското село Чинтулово, съобщи заместник-председателят на секционната избирателна комисия Съби Събев. На втория ...
Приключи изборният ден в поморийското село Бата, на балотажа са гласували 32-ма души повече в сравнение с първия тур
Приключи изборният ден в поморийското село Бата, където днес се проведе балотаж за кмет. Това съобщиха от Общинската избирателна комисия (ОИК) в Поморие. От комисията посочиха, че ...
Празникът „Когато корените заговорят“ събра местни жители и гости в търговищкото село Цветница
Празник, посветен на 150-ата годишнина от Априлското въстание, събра местни жители и гости в търговищкото село Цветница. Инициативата, под мотото „Когато корените заговорят&l ...
Тикер в 06:00 ч.
Комисията за защита от дискриминация (КЗД) ще провери пешеходните пространства и ...
Начало Контекст
6673
България

Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи

Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи, каза д-р Бахтияр Керим, който практикува в Омуртаг, Антоново и Германия.Репортер разговаря с лекаря по повод инициативата „Избирам България“, в рамките на която публикува истории на завърнали се в страната ни квалифицирани българи.

| 10 Декември 2025, 15:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи
Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи
Снимка © БТА

Колкото и да сме успешни в Германия, в България сме щастливи, каза д-р Бахтияр Керим, който практикува в Омуртаг, Антоново и Германия. Репортер разговаря с лекаря по повод инициативата „Избирам България“, в рамките на която публикува истории на завърнали се в страната ни квалифицирани българи. 

Д-р Бахтияр Керим и брат му – д-р Ибрахим Керим, работят като общопрактикуващи лекари в Офенбах в близост до Франкфурт. Разкриват частна практика, с идеята да помагат на българските си сънародници в страната. Сформират добре квалифициран екип, в който са общо четирима лекари и пет медицински сестри. Предлагат пакет от здравни услуги, сред които малки хирургични намеси, кардиологични и грастроентерологични изследвания, пулмология, спирометрия. Всичко това прилагат и тук – в Омуртаг, а от тази година и сред жителите на община Антоново.  

За себе си д-р Бахтияр Керим разказва, че до пети клас се обучава в Търговище, след това в София – в математическата гимназия и в Първа немска гимназия, където се и дипломира. Това, че получих и немска диплома от гимназията ми даде възможността да продължа с висшето си образование в Германия, каза той. 

По това време братът Ибрахим е вече студент по медицина в България. От неговите учебници и разкази специалността привлича и Бахтияр. „Реших се да кандидатствам и аз в тази област, като обаче продължа с висшето си образование в Германия. Там студентите получават безплатно образование на високо равнище“, спомня си той. И посочва, че е бил приет в един от трите най-добри университета по медицина в Германия – този в Ерланге. 

Там бързо се увлича от вътрешните болести и кардиологията. Разказва, че още в периода на обучението си студентите в Германия имат възможност да правят научни изследвания, затова и в четвърти курс „замразява“ образованието си за една година, като прави кардиологични научни изследвания със стволови клетки, в болница Шарите в Берлин. Данните, събрани в специализирания център за регенеративна медицина, той ползва при подготовката на своята дисертация. 

През 2018 г. Бахтияр Керим завършва медицина и година по-късно започва със специализациите. Отново по стъпките на брат си най-напред се насочва към специализация по ортопедия и травматология. 

„Още от деца баща ни ни е насърчавал да бъдем заедно, да си помагаме, да работим заедно. И като братя много държим един на друг“, споделя младият лекар. Затова от любовта към кардиологията се насочва към ортопедията, което след около шест месеца се променя и той се връща отново към вътрешните болести, които специализира в Глаухау, в област Саксония. 

На този етап с брат му решават да работят като общопрактикуващи лекари. Установяват се в Офенбах и разкриват частна практика. Работят добре, сформират екип, имената им стават все по-разпознаеми сред сънародниците ни там. Но настъпва момент, в който д-р Бахтияр Керим започва да разсъждава за бъдещето 

„Доста от хората, които се връщат, го правят, защото няма работа там или не са могли да се установят и реализират. При нас не беше така – ние бяхме реализирани добре, бяхме успешни и вече разпознаваеми сред хората, и финансово бяхме обезпечени. Въпреки всичко, обаче, ние никога не се почувствахме като у дома си. Усещахме как не всичко е пари и успех, започнахме все по-силно да милеем за хубавите хора в България, за красивите планини, за морето, за социалните контакти – за човек в чужбина, колкото и пари да изкарва, той няма всичко това“, казва лекарят. 

По думите на д-р Керим в България има много неуредици. Човек трябва да се абстрахира от инфраструктурата - там е много по-уредено, тук е и по-трудно да се работи, казва той, но затова пък природата ни е страхотна, и хората са добри и хубави. Така описва основният мотив, който е предизвикал прибирането им в Родината. 

Решението е обсъдено и взето заедно между двете семейства, посочва той и допълва, че е премислено добре. „Просто седнахме една вечер двете семейства и си казахме, че колкото и да сме успешни в Германия, в България се чувстваме щастливи. Всяка отпуска аз съм се прибирал в България“, споделя той. 

По негови думи вече почти две години са в България и за себе си е уверен, че никога повече няма да се върне обратно в Германия. „Въпреки срещаните и тук трудности, ние сме щастливи“, категоричен е той. 

Братята Керим продължават да поддържат клиниката в Германия. „Екипът работи там и ние работим“, казва Бахтияр Керим. И допълва: „Ние също периодично летим за Германия, защото има пациенти, които искат нашата грижа, затова не сме ги изоставили и продължаваме да практикуваме и там. Всичко това е възможно благодарение на добрия екип и в двете страни и на семейната кооперативност между мен и брат ми“. 

Сравнявайки двете държави, виждаме трудностите и тук, но и там. Мога да кажа че тук по-трудно се работи, отколкото в Германия, по-трудно се изкарват пари, но тук човек е по-щастлив. От друга страна тук има какво да се промени и това е възможно да се случи, каза той. Според Бахтияр Керим братята медици са щастливи, че могат да допринесат за развитието на здравеопазването в своя район, както и в района на Пловдив, където също са разкрили медицинска практика. „Ако младите хора допринасят за страната си с това, което са научили в чужбина, ситуацията в страната може да се подобри“, уверен е той.

Д-р Керим сподели впечатленията си, че в област Търговище срещат подкрепата на администрациите, което ги радва и улеснява работата им. Според него в България по-трудно се работи, навярно заради липсата на професионализъм и подготовка на голяма част от работещите в институциите и в бизнеса. 

Проблемите в страната са породени от факта, че много хора работят неща, за които не са достатъчно професионално обучение, коментира той. По думите му това е ключова разлика между двете страни. „Защото там всеки още от дете се стреми да бъде професионалист, затова и има два вида образование. Докато тук всеки завършва гимназия, а след това и висше образование, там още в гимназията се наблюдава - ако ученикът няма капацитет за висше образование, той може да учи професионално и да излезе със специалност за механик, например. И той работи това. Там ставаш строител, ако си учил за такъв и правиш качествено строителство. Работиш в държавна администрация, ако си учил професионално образование в тази област и я познаваш много добре. Та, в България, според мен трябва да се наблегне на образование и подготовка на кадрите във всички нива на държавата“, разсъждава той. 

„Пациентите ни са щастливи, че получават качествено здравеопазване. Все по-ефективни ставаме в помагането за здравето на хората. Основната ни цел е лекуваме пациента. Стараем се да работим така, че при нас пациентът да влиза спокоен и да излиза от кабинета с усмивка“, каза в заключение д-р Бахтияр Керим. 

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) обяви мярката "Избирам България", насочена към завръщащите се от чужбина българи, както и към желаещите да се преместят в населено място с до 50 хил. жители. "Избирам България" е финансирана от Програма "Развитие на човешките ресурси" (ПРЧР) към МТСП и се реализира в два компонента.

По първия, който цели да привлече български граждани, които желаят да се завърнат в родината, могат да кандидатстват хора, които или са живели в чужбина през 12 от последните 18 месеца, или са новозавършили образованието си зад граница, обясни в края на юли заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Целта на втория компонент на мярката "Избирам България" е да насърчи хора, които в момента живеят в България, да започнат работа в друго населено място с под 50 000 жители.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Двама младежи са с опасност за живота, след скандал в местност край Варна
Не може да се съгласяваме със санкции, нанасящи повече вреди на европейската икономика, отколкото на Русия
Паметник на олимпийския шампион по вдигане на тежести Милен Добрев бе открит в родното му село Житница
Общо 250 участници от страната се включиха в състезанието по планинско колоездене, бягане и дуатлон „Шуменско плато 2026"
Форумът е израз на уважението към диалога и демократичните принципи на религиозните общности, казва президентът в приветствието към Националната мюсюлманската конференция
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Комисията за защита от дискриминация ще провери маршрутите на хора със зрителни увреждания в столичното метро
На преден план
Германия е готова да задължи войници да се включат в постоянната бригада в Литва, ако се наложи
Контекст
Кандидатът на ГЕРБ Димитър Илиев спечели балотажа за кмет на сливенското село Чинтулово
Местен фокус
Приключи изборният ден в поморийското село Бата, на балотажа са гласували 32-ма души повече в сравнение с първия тур
Контекст
Празникът „Когато корените заговорят“ събра местни жители и гости в търговищкото село Цветница
Местен фокус
Призвани сме да приканваме хората да бъдат по-добри
На преден план
Договорът с „Боташ“ можеше да работи в полза на България, както и в полза на Средна Европа
Основна линия
Двама младежи са с опасност за живота, след скандал в местност край Варна
Сфера
От Плевен започва националното турне на театралния спектакъл „Дами канят“
На преден план
Имам много тежки съмнения дали ръководство на Република Северна Македония иска страната да бъде член на Европейския съюз
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.